ATELIÉR FOTOGRAFIE – celodenný workshop pre deti 12+

Workshop výtvarnej – experimentálnej fotografie pre deti 12+ sa uskutočnil v sobotu 17.septembra 2022.

V Zaježovni – v priestoroch komunitného centra v Zaježovej sme privítali 6 detí vo veku 12 rokov a jedného 17 ročného študenta fotografie, ktorý deckám asistoval poobede pri postprodukčných úpravách fotiek vo Photoshope.  


Keďže deti už nejaké skúsenosti s fotografiou mali a workshop bol zameraný na výtvarnú – experimentálnu fotografiu, tak sme sa bez akejkoľvek teórie pustili rovno do tvorby. A počas tvorivého procesu na konkrétnych vizuálnych riešeniach sme sa naučili rôzne techniky.  


Začali sme s fotografovaním v exteriéri, vybrali sme zaujímavú lokáciu v Zaježovej – starý odstavený vlakový vozeň. Nabalili sme fotoaparáty, statív a rôzne farebné svetielka. Témou workshopu bola dlhá expozícia a luminografia – kreslenie svetlom. Na kreslenie svetlom sme použili farebný led-pás a mobilný telefón s aplikáciou Lumnart.  


Deti mali voľnú ruku pri výbere motívov a spôsobe nasvecovania, počas fotenia vo vlaku na dlhu expozíciu mohli vchádzať do záberu, kresliť farebnými svetlami, blýskať bleskom s farebnými fóliami. Z tohto vlakového performance vzniklo niekoľko zaujímavých fotopríbehov.


Taktiež sme sa naučili že ked je fotoaparat na statíve a použijeme dlhu expozíciu, môže byť jeden človek v jednom zábere nielen raz, ale niekoľkokrát, pričom má akoby priesvitnú, dematerializovanú podobu.  


Počas tvorby čas uplynul rýchlo a zo starého vlaku sme sa ponáhľali na obed.  


Po krátkej obednej prestávke sme sa presunuli do fotoateliéru a hrali sme sa s viacnásobnými zábleskami a dlhou expozíciou s postavami na tmavom pozadí. Decká vytvorili zo samých seba zvláštne mnohoruké tvory :D.  


Keď už vo fotení boli nápady vyčerpané, deti sa tešili na prácu na počítačoch I-mac. Stiahli sme fotografie, ktoré sme počas dňa urobili a spravili sme na nich základné postprodukčné úpravy. Deti si tiež na vlastných vymyslených mini projektíkoch vyskúšali rôzne nástroje vo Photoshope.  


Počas dňa sa decká určite nenudili, keďže o pár dní neskôr keď som dvoch z nich stretla v miestnom obchode, sa vypytovali, kedy už bude ďalší fotoworkshop :D  

Lektorka Mgr.art. Soňa Sadloňová - Profesionálna fotografka a výtvarníčka

a asistent Šimon Brichta - študent fotografie, účastník projektu Wear.the.Street