Základy sieťotlače

Na jeseň v roku 2021 sme v rámci projektov Zaježovňa a Wear.the.Street sa uskutočnil celodenný workshop pre mladých umelcov a lektorov Zaježovne.

Cieľom bolo zoznámiť sa s technickým vybavením novozaloženej sieťotlačovej dielne na Zaježovej a naučiť sa základy techniky sieťotlače, so zameraním na potlač textilu. Workshop začal prípravou grafiky, aby bola vhodná na sieťotlač. Naučili sme sa ako upraviť čiernobielu fotografiu do rôznych typov rastrov. Taktiež sme sa naučili aké urobiť nastavenia pri tlači fólie, tak aby výsledok mal čo najsýtejšiu čiernu, čo je nevyhnutné pri nasvecovaní sít.

Ďalším krokom bola príprava sít v tmavej komore - nanesenie svetlocitlivej emulzie na sitá.

Lektorka, pani Mgr.art. Paula Hutníková Pšenková,  nám ukázala spôsoby ako efektívne naniesť emulziu na sito, a všetci sme si to aj prakticky vyskúšali. Sitá potrebovali zopár hodín vysušiť a preto sme túto prestávku využili na obed a tiež na oboznámenie sa s farbami vhodnými na sieťotlač. Spolu s lektorkou sme namiešali farby, ktorými sme na konci workshopu tlačili prvé výtlačky na textil.

Po vysušení emulzie na sitách sme sa pripravili na nasvecovanie sít. Prvou grafikou bola vzorka na ktorej sa dá pozorovať ako do detail je možné tlačiť a aký čas svietenia treba použiť. V tmavej komore sme vo vákuovom stole špeciálnou lampou nasvietili sitá. Na vzorku sme použili rôzne expozičné časy.

Po nasvietení sme sitá vymyli vo vymývacom boxe a nechali sitá vysušiť.

Pripravili sme si na karusel tričká a spravili sme prvé výtlačky v našej novej sieťotlačovej dielni. To už bol večer, ale motivácia k práci ostávala a tak sme pokračovali aj na druhý deň - už bez lektorky.

Tento štartovací workshop bol pre nás veľmi dôležitý keďže naštartoval tvorbu v našej novej sieťotlačovej dielni. Teraz budeme pri vlastnej tvorbe v praxi získavať ďalšie zručnosti a skúsenosti, ktoré v ďalších mesiacoch môžme odovzdávať ďalším mladým ľuďom so záujmom o túto zaujímavú tradičnú techniku tlače.

LEKTORKA: Mgr.art. Paula Hutníková Pšenková študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na Katedre grafiky a iných médií v Ateliéri voľnej grafiky a ilustrácie (prof. Dušan Kállay, akad. mal.) Popri štúdiu absolvovala študijný pobyt na Akademii sztuk pięknych v poľskej Poznani. Od roku 2013 pôsobí ako pedagogička so zameraním na grafiku na Súkromnej škole umeleckého priemyslu vo Zvolene. Žije a tvorí, od roku 2019 aj v keramickom ateliéri PAAM studio v Lukovom, neďaleko Zvolena.