Fotografický krúžok

Zaježovňácky fotokrúžok prebieha každý pondelok poobede. Skupinka účastníkov sa zatiaľ stretáva buď vo fotoateliéri v komunitnom centre (bývala budova MNV), v exteriéri zaježovskej krajiny, vo fotokomore a bude sa stretávať tiež v grafickom štúdiu – kde budú počítače na postprodukčné úpravy fotografií.

V ateliéri sa venujeme štúdiovej fotografii – začali sme portrétom, ukázali sme si viaceré techniky svietenia zábleskovým štúdiovým svetlom. Na prvých krúžkoch sme mali úvod do techniky fotogafie, exponometrie – naučili sme sa ako pracovať s nastaveniami času, clony a ISO a ako sa dajú tieto nastavenia kreatívne využiť vo fotografii.

Tieto techniky sme si aj prakticky odskúšali. V exteriéri sme začiatkom školského roka za krásnych farebných slnečných dní mali zopár krúžkov v zaježovskej okolitej krajine – hrali sme sa s detailami a makro-krúžkami, s hĺbkou ostrosti, povedali sme si niečo aj o kompozícii pri fotografii krajiny. Po západe slnka sme sa hrali s dlhou expozíciou a luminografiou počas modrej hodinky – s maľovaním svetlom.

Tieto techniky sme si okrem exteriéru vyskúšali aj v ateliéri – a zistili sme všelijaké tajomstvá a možnosti dlhej expozície – napríklad, že sa dá byť viackrát na jednej fotke, že sa dá vstúpiť do záberu a kresliť svetlom. Všetky tieto techniky sme odskúšali v praxi - fotili sme digitálnymi zrkadlovkami.

Po pár mesiacoch sme sa vrhli zas na analógovú fotografiu, kde sme si prehĺbili vedomosti o technike fotografie, fotili sme veľkoformátovým fotooaparátom Linhof na stredný format 6x9 štúdiové portréty, následne sme nafotografované čiernobiele svitkové filmy vyvolávali v tmavej komore. Odskúšali sme, že nie je úplne ľahké v úplnej tme navliecť film do vývojnice.

Na ďalších krúžkoch sme sa venovali pozitívnemu vyvolávaciemu procesu – zväčšovali sme fotky vo fotokomore na fotopapier, skúšali sme si aj kombinácie fotky a detskej kresby počas vyvolávania.

Počas doterajšieho trvania krúžku sme vytvorili veľa zaujímavých kreatívnych fotografií a tešíme sa na ďalšie zážitky s médiom fotografie.

Na nasledujúcich krúžkoch sa ešte pohráme s analógovou fotografiou a so špeciálnymi technikami v tmavej komore, odskúšame tiež fotografickú emulziu a využijeme možnosti aplikácie čiernobielej fotografie na rôzne materiály.

V digitálnej fotografii nás čakajú ešte možnosti postprodukčných úprav v programoch Adobe Photoshop a Adobe Ligtroom. Okrem iného farebné úpravy a úpravy tonality, retuš, fotomontáž.

Tešíme sa aj na prepojenie fotografie a sieťotlače, kde si pripravíme podklady pre sieťotlač z vytvorených a graficky upravených fotografií.

V pláne sú aj starodávne fotografické procesy ako Cyanotypia, či Van Dyke Brown.

Tešíme sa na všetkých z vás, ktorí sa chcete k nám pridať.
Ukážka našej tvorby vo fotogalérii.

Lektorka: Mgr.art. Soňa Sadloňová